Our Bank Accounts

Head of the Association

Head of the Association

Kemal Demirel ve BEDD

Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği 1993 yılında Kemal DEMİREL başkanlığında, Cevizli / Kartal, İstanbul’da kurulmuştur. 1960 İstanbul doğumlu olan Genel Başkanımız Kemal DEMİREL, 1970 yılında geçirdiği yanlış omurilik ameliyatı sonucu belden aşağı felç olmuş ve on bir sene hastanede yatmıştır. O dönem ailesini de kaybeden DEMİREL 1981 yılında hastaneden çıktıktan sonra güçlükler ile dolu hayat mücadelesine atılmıştır.

İnatçı kişiliği ile kendini yetiştirmeye kararlı olan DEMİREL önce okuma yazmayı öğrenmiş, daha sonra kendine has görüşlerini gazete köşe yazarlarına ve radyolara göndermeye başlamıştır. Yazdığı yazıların tutulması sonucu art arda başarılarını ortaya koyan Kemal DEMİREL, 1989 yılında Su Ürünleri Mühendisi Nuray Hanım ile evlenerek mücadelesinde en büyük güç ve hayat arkadaşını bulmuştur. Ecenaz adında bir kızı ve Emirhan adında bir oğlu olan Kemal DEMİREL, 1993 yılında kurduğu Bedensel Engellilerle Dayanışma Deneği sayesinde uyguladığı yenilikçi çalışmaları nedeni ile sayısız devlet ödülüne layık görülmüş ve bugüne kadar toplam 300’ün üzerinde ödül almıştır.

Merkezi çalışmalarla engellilere yeterli hizmetin götürülemeyeceğine inanan DEMİREL, 1999 -2009 yılları arasında bütün ülkeyi gezerek Valilik, Kaymakamlık ve Belediye Başkanları koordinatörlüğünde yardımlarını törenler düzenleyerek dağıtmaya başlamıştır. Engelliler konusunda toplumsal duyarlılık sağlama adına bugüne kadar 75 il, yüzlerce ilçede yardım dağıtım programlarını gerçekleştiren ve bu amaçla 1 milyon kilometre yol kat eden DEMİREL, artık engellilerin ve toplumun simgesi haline gelmiştir.

Kemal DEMİREL’in kurduğu Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği, adını daha çok yaptırdığı ameliyatlar, biyonik kol-bacak yapımları, burs, gıda, tekerlekli sandalye, hasta bezi yardımları ve moral amaçlı büyük organizasyonlarla duyurmuştur. Demirel artık yeni dönem anlayışında dev projeler üretmeyi ve gerileyen ülke ekonomisine rağmen büyük yatırımları hedeflemektedir. Bunun için derneğin İktisadi Şirketi’ni kuran ve DENİ markasını geliştiren Demirel, “Ülkemizde artık engellilerin tüketici konumundan üretici konumuna geçmesi gerekiyor. Yeni dünya anlayışı bunu istiyor ve bunun için de engellerin aşılması şart.” diye düşünmektedir. Gerçekleştirdiği eserleri ile ülke çapında kendisini benimseten Demirel’in en büyük hayali, vakıflaşarak dünya çapında etkin olmak. Teknolojik yapılanmanın yanında Peppers & Rogers Group danışmanlığında, BEDD Akademik Bilim Kurulu’nu kurarak geleceğe emin adımlarla ilerlemektedir.