Banka Hesaplarımız

Bedensel Engelli Bireylere Yönelik Fotoğrafçılık Eğitimi

14.05.2014
Bedensel Engelli Bireylere Yönelik Fotoğrafçılık Eğitimi

Arçelik, Koç Holding'in "Ülkem İçin Engel Tanımıyorum" programına "Bedensel Engelli Bireylere Yönelik Fotoğrafçılık Eğitimi" ile destek veriyor.

Koç Holding'in yürüttüğü "Ülkem İçin Engel Tanımıyorum" programına farklı projelerle destek vermeye devam ediyor. Arçelik, "Bedensel Engelli Bireylere Yönelik Fotoğrafçılık Eğitimi" projesini Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği (BEDD) ve Fotoğrafmetre Derneği işbirliğiyle gerçekleştiriyor.

Fotoğrafçılık eğitimi ile Arçelik, bedensel engelli bireylerin fotoğrafçılık sanatıyla tanıştırılmasını, bu konuda özel bir eğitim almalarının temin edilmesini ve onlara özel bir ilgi alanı oluşumuna destek vererek hayata farklı bir pencereden bakmalarını sağlamayı hedefliyor.

Fotoğrafmetre Derneği üyesi uzman fotoğrafçılar tarafından verilecek eğitim, teknik bilgi aktarımı ve dış mekan çekimlerinin yer aldığı 6 dersten oluşuyor. 14 bedensel engelli BEDD üyesinin katıldığı eğitim kapsamında önce teknik bilgilerle donanan katılımcılar, öğrendiklerini İstanbul'da farklı mekanlarda gerçekleştirecekleri çekimlerle pratiğe dönüştürme fırsatı bulacak. Projenin sonunda ise öğrencilerin çalışmalarının sergilenmesi planlanıyor.

Eğitimlerin ilki, BEDD ile Fotoğrafmetre Derneği eğitmenleri ve Arçelik gönüllülerinin katılımıyla gerçekleşti. Eğitimde katılımcılara fotoğraf makinesinin teknik özellikleri ve kullanımı konularında detaylı bilgiler aktarıldı.

Eğitim kapsamında ilk dış mekan çekimi Rahmi Koç Müzesi'nde gerçekleşti. Öğrenciler müzede farklı objeleri fotoğraflama imkanı buldu. Çekimlere Arçelik Fotoğrafçılık Kulübü üyeleri de katılıyor, öğrencilere bu alandaki bilgilerini aktararak destek veriyor.

- Ülkem İçin Engel Tanımıyorum Projesi ve Arçelik 

"Ülkem İçin Engel Tanımıyorum" projesi, engelli bireylerin iş ve sosyal hayatlarındaki yaşam kalitelerinin iyileşmesine destek olmayı, engellilik konusunda toplumsal bilincin ve duyarlılığın oluşturulmasını sağlamayı hedefliyor. Arçelik, "Ülkem İçin Engel Tanımıyorum" projesi kapsamında, engellilerin yaşam kalitelerinin iyileşmesini desteklemek üzere çeşitli projeler de yürütüyor.

Bu çerçevede, Alternatif Yaşam Derneği'nin (AYDER) desteğiyle 30 Arçelik çalışanı "Gönüllü Eğitmen Eğitimini" tamamladı. Gönüllü eğitmenler, Haziran 2012 - Mart 2014 tarihlerinde Arçelik kampüslerinde 202 ayrı toplantı ile 13 bin 9 çalışana "Engelliliğe Doğru Yaklaşım" seminerleri verdi.

Bu çalışmaların yanı sıra Arçelik çalışanları, "Ülkem için Engel Tanımıyorum" projesine gönüllü olarak Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) ile görme engellilerin yararlanabileceği sesli kütüphane için kitap okuma çalışması ile destek veriyor. Arçelik projeye katkısına 2014 yılında da Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği (BEDD) ve Fotoğrafmetre Derneği'nin işbirliğiyle gerçekleştirdiği "Bedensel Engelli Bireylere Yönelik Fotoğrafçılık Eğitimi" projesiyle devam ediyor.

Arçelik proje kapsamında çalışma ortamlarının ve yetkili satıcıların engelli dostu haline dönüştürülmesi için ilk adımları attı. Şirket ürünlerin engelli dostu haline getirilmesi konusunda çalışmalar yürütüyor.

Arçelik, engelli vatandaşların çalışabileceği işlerde kendilerine öncelik veriyor ve mesleki gelişimlerini sağlamak için çaba gösteriyor. Bu anlayışla engelli çalışan istihdamı ve evden çalışan engelli projelerini sürdürüyor. Arçelik yetkili satıcıları da bulundukları illerde ilköğretim okulları öğrencileri ve öğretmenlerine yönelik "Engelliliğe Doğru Yaklaşım" seminerleri düzenliyor ve il bazında ilgili kamu kurumları ile çalışarak engelli dostu yaşam alanları geliştirmek için çalışıyor.

Hızlı Bağış

Gelin, engelleri birlikte kaldıralım.