Özgen Ceylan

 Adı Özgen CEYLAN. Bebeklik çağında tandıra düşmüş, vücudunun sağ tarafı olduğu gibi yanmış ve ağır yanıktan dolayı sağ kolunu dirsekten itibaren kesmek zorunda kalmışlar. Aradan yıllar geçiyor ve 14 yaşına geldiğinde unutulan acılar farklı boyutlarıyla yeniden karşısına çıkıyor.

O artık ortaokula giden ve büyüyen genç bir kızdı. Vücudundaki yanıklar ve kolu onu mutsuz ediyordu. Diğer yandan, 7 kardeşli ailesi ile yaşamlarını çok zor şartlarda sürdürebiliyorlardı. Umutsuzluklar günden güne onu boğuyordu. Van’dan gelen mektup ve resimler olayın ciddiyetini önümüze sermişti. Çok zor ve maliyeti çok ağır bir durumdu. Çare olup olamayacağımızı dahi bilmiyorduk. Hekimlerin görmesi şarttı. Dernek olarak derhal Özgen CEYLAN’ ı abisi ile birlikte İstanbul’a getirttik. Önce biyonik kol için Marmara Üniversitesi Hastanesi Ortez Protez bölümü Dr. Yaşar Tatar’ a, daha sonra da yanıkların tedavisi için Haydarpaşa Numune Hastanesi’nden Dr. Hasan Fındık’a gösterdik. Evet, Özgen için umudu yakalamıştık. Hem biyonik kolu hem de yanık izlerini yok edecek estetik ameliyatları gerçek olacaktı. Onun geleceğe dair olan korkularını yok edecektik. İlk aşama olarak biyonik kolun yapımına başlanmasına karar verildi. Yaklaşık 20.000 TL ‘yi bulan malzeme giderleri ve diğer masrafların bağışçılarımızdan toparlanması sonucu, biyonik kolun parçaları sipariş edildi ve üç haftada Almanya’dan İstanbul’a geldi. Marmara Üniversitesi Ortez Protez Bölümünde elektronik kol yapılması ile ilgili çalışmalara başlanırken, Özgen’ in Protez kola alışabilmesi ve kullanım çalışmaları nedeni ile derneğimiz tarafından bir ay kadar ağırlanması gerekiyordu.

Van’da zor koşullarda yaşayan Özgen CEYLAN geçen süreler zarfında çalışan kadromuza öyle bir alıştı ki, kendi evladımız gibi oldu. Bir çocuk gibiydi ve bu sevinci onun gibi bizler de yaşıyorduk. Yeri geldi birlikte kahkahalar atıldı yeri geldi gezip eğlenildi. Özgen ile unutulması zor anılar paylaşıldı. Mutlu son yaklaşmıştı. Artık biyonik kol yapımı bitmiş ve ona uyum sağlama egzersizleri başlamıştı. Özgen’in mutluluğu her halinden belliydi ve yüzündeki gülümseme geçmişi sileceğinin habercisiydi. Sıra kızımızın Mart ayı sonunda başlatılacak estetik ameliyatı operasyonuna gelmişti. Mart ayında tekrar görüşmek üzere Özgen’imiz den ayrılıp onu Van’a uğurlarken, gözyaşları ister istemez içimizden aktı. Bu mutluluk bize yeterdi, bu mutluluğu, sevinci ve gururu bağışçılarımızla paylaşıyoruz.

  • Garanti Bankası
  • Maltepe Çarşı(742) Şubesi
  • Hesap No: 6299766
  • IBAN TR870006200074200006299766
  • Diğer Bankalar